Proje Hakkında

Düşünen Çocuklar sayfası Kocaeli Üniversitesi bünyesinde yürütülmekte olan “İlkokul Düzeyinde Programlama Öğretiminin Öğrencilerin 21. Yüzyıl Becerilerine (İşbirliği Ve İletişim, Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme, Yaratıcılık ve Yenilenme) ve Bilgi İşlemsel Düşünme Becerilerine Etkileri” başlıklı Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında ortaya çıkarılan ürünlerin paylaşılması amacıyla oluşturulmuştur.

Proje ekibi şu şekildedir: proje yürütücü Doç. Dr. Funda Dağ, proje ekibi üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Levent Durdu ve Dr. Öğr. Üyesi Evren Şumuer ile Şehit Polis Volkan Sabaz İlkokul Müdürü Necmettin Türkmen, ilkokul sınıf öğretmenleri ile proje eğitmenleri Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi üçüncü ve dördüncü sınıf öğretmen adayları Berkay Pekdemir, Furkan Kara, Neslihan Keskin ve Serap Damla Yüksel, Elif Girgin, Kardelen Sevinç, Nagihan Uçak, Medine Nur Uzunalioğlu ve Mehtap Daşatan’dır.

Şehit Polis Volkan Sabaz İlkokulu’nun “Computational thinking and digital skills in European education for all” Erasmus Projesi kapsamında 13.03.2019 tarihinde gerçekleştirilen, Dr. Öğr. Üyesi Evren Şumuer tarafından verilen “Alice ortamında dijital hikaye tasarımı” semineri (ilgili haberimiz için tıklayınız: http://www.dusunencocuklar.com/alice-ortaminda-dijital-hikaye-tasarimi-semineri-gerceklestirildi/) ile başlayan işbirliği ilkokul öğrencilerine serbest etkinlik saatlerinde verilecek eğitimlere yönelik projeye dönüştürüldü. Bu kapsamdaki projenin birinci fazında (2018-2019 Bahar döneminde) 14 hafta boyunca ilkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencilerine bilgisayarsız kodlama etkinliklerine yönelik öğretim süreçleri planlandı ve uygulandı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında projenin 2.fazına başlandı. Üçüncü ve dördüncü sınıf düzeylerinde bilgisayarsız kodlama, dijital tasarım ve fiziksel kodlamaya yönelik öğretim süreçlerinin uygulanması gerçekleştirilmektedir.